Ask Questions, Discuss Approaches & No Clutter
flamingo
0

A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the same price.

Solved 1 Answers 350 Views
GMAT Timer00:00

A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the same price. If the price of a dozen eggs rises by 10 percent and the price of apples rises by 2 %. How much more will it cost to buy a dozen eggs and 10 pounds of apples. 

A. 2% 
B. 6% 
C. 10%
D. 12%
E. 12.2%

Official Answer

1 Best Answer

jaipster
1
Best answer

Say currently both a dozen eggs and 10 pounds of apples cost $50 (they are at the same price). So, to buy a dozen eggs and 10 pounds of apples we need $100.

After the increase, the price of a dozen eggs will be $55 and the price of 10 pounds of apples will be $51. So after the increase, to buy a dozen eggs and 10 pounds of apples we'll need $106.

Increase = 6%.

answered Jul 2, 2014 by Senior Associate (475 points)
selected Jul 2, 2014 by
Student Speaks

Jyotsna Mehta

Indian School of Business, Co'18

I am very thankful to Gmatxchange and would definitely recommend Gmatxchange mentors to all those students applying for MBA admissions

Your Tentative GMAT Score
Estimate your GMAT score.
700
The scorer helps you to determine your current level within a few questions you solve.Read More
Please log in or register to use the Scoring Feature
Confused about your profile & colleges, Get FREE profile evaluation today from over 10 consultants.
Follow us and get quick prep updates on Facebook
...